چگونه برای فروشگاه اینترنتی خود محتوای مناسب تهیه کنیم؟

محتوای یک فروشگاه اینترنتی به شکل مستقیم در جذب مشتریان بالقوه نقش دارد. یک محتوای کوتاه ولی کامل می‌تواند سبب جلب نظر مشتری شود. علاوه بر این یک محتوای خوب قادر است رتبه‌ی شما را در موتورهای جستجگر مانند گوگل، بالا ببرد و درنهایت سبب بالا رفتن بازدید از فروشگاه اینترنتی شما گردد. هرچند سایت جامع فروشگاه‌های اینترنتی کاسبستان به شما این امکان را می‌دهد که به شکل کاملاً رایگان، برای کسب ‌و کار خود فروشگاه اینترنتی بسازید. ولی کیفیت این فروشگاه بسته به محتوایی دارد که شما در این فروشگاه قرار می‌دهید.

محتوای مناسب چه اطلاعاتی را شامل می‌شود؟

محتوای قابل درج برای هر کالا، بسته به امکانات فروشگاه اینترنتی شما ممکن است متفاوت باشد. به عنوان نمونه در سایت کاسبسستان برای افزودن هر کالای جدید به فروشگاه، وارد کردن اطلاعات اولیه مانند تصویر محصول، نام، قیمت، نحوه‌ی ارسال و... الزامی هستند؛ زیرا این اطلاعات، اصل کالا را معرفی می‌کنند و نبود آن‌ها می‌تواند مشتری را گیج و درنهایت از خرید منصرف کند. از طرفی برای هر کالا بخشی تحت عنوان «مشخصات» قرار داده شده است که در آن ویژگی‌های فنی محصول درج می‌گردد. به عنوان مثال برای یک خریدار مهم خواهد بود که جزئیات فنی یک تلفن همراه را قبل از خرید آن بداند. اما یکی از قسمت‌های مهم اطلاعات هر کالا مربوط به توضیحات آن است. بهتر است برای هر کالا دو دسته از توضیحات ارائه شود. «توضیحات مختصر» که در واقع شامل اطلاعات کوتاه و مفیدی در مورد کالا است و «توضیحات جامع» که می‌تواند به نقد و بررسی مفصل کالا بپردازد.

سه قانون طلایی در تولید محتوا

رعایت سه قانون طلایی می‌تواند کیفیت محتوا را تا حد زیادی بالا ببرد:

  • محتوای غیر کپی و منحصر به فرد منتشر کنید.
  • برای محتوای خود فقط به کلمات اکتفا نکنید و آن را با تصاویر ترکیب کنید.
  • محتوای مفید برای خواننده تولید کنید.
ممکن است پیاده‌سازی این سه قانون برای فروشگاه اینترنتی کمی دشوار باشد. با این حال لازم به ذکر است که استفاده از محتوا یا توضیحات مشابه یا تکرار جملات برای تمامی محصولات، خسته‌کننده به نظر می‌رسد. از روال کپی کردن فاصله بگیرید و شروع به نوشتن کنید. با زبان خودتان از کیفیت و محاسن محصول ارائه‌شده به مشتری توضیح دهید. محصولاتی را ارائه کنید که برای مشتری مفید و کاربردی هستند؛ بنابراین از ویژگی‌های محصول خود که کاربردی بودن آن را ثابت می‌کند در محتوای خود سخن بگویید.

به جستجوگرها اهمیت بدهید

توجه داشته باشید که محتوای مربوط به محصولات، به دیده شدن بیشتر کالای شما در موتورهای جستجو کمک می‌کند. به‌ همین منظور قاعده‌ی ساده برای بهینه‌سازی متن توضیحات کالا، وجود دارد. در این روش تنها لازم است که کلمه‌ی کلیدی انتخابی، در متن تکرار شود. ولی این تکرار نباید در حدی زیاد باشد که خوانایی محتوا را خراب کند. خود را به‌جای مشتری بگذارید. اگر به دنبال خرید کالایی خاص هستید چه عبارتی را در موتور جستجویی مثل گوگل وارد می‌کنید؟ همین کلمه می‌تواند کلمه‌ی کلیدی محتوای شما باشد.

از شبکه‌های اجتماعی کمک بگیرید

تولید محتوا آغاز کار است، محتوایی که به دست مخاطبش نرسد و خوانده نشود انگار که نیست. بنابراین با شبکه‌های اجتماعی آشتی کنید؛ کانال‌های ارتباط با مخاطبان خود را پیدا کنید و به آنجا بروید و محتوای خود را با آنها به اشتراک بگذارید.
البته انتشار محتوا در شبکه‌های اجتماعی نیز ظرافت‌هایی دارد. محتوای مفید محتوایی است که به نیازهای مخاطب توجه کند و نه اینکه صرفا جنبه معرفی کالا داشته باشد. به عنوان مثال فرض کنید در محتوای مورد نظر، شما تنها به معرفی کالای خود بپردازید، در این صورت محتوای شما بیشتر رنگ و بوی تبلیغات به خود خواهد گرفت و قطعا چندان مورد استقبال قرار نخواهد گرفت.
نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است! اولین کسی باشید که در این مورد، نقد و بررسی ثبت میکند.

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید.