چند اصل مهم در برقراری ارتباط با مشتریان فروشگاه اینترنتی

برقراری ارتباط مناسب با مشتریان فعلی و بالقوه یکی از مهمترین اصول حفظ و ترغیب آنان برای خرید است. امروزه بسیاری از روش‌های بازاریابی بر اساس بهبود ارتباط با مشتری بنا شده است و تجربیات بسیاری از بازاریابان نشان می‌دهد حفظ مشتریان موجود به مراتب کم‌هزینه‌تر از جذب مشتریان جدید است. این موضوع باعث شده است ارتباط با مشتری و جلب رضایت آن به یکی از پارامترهای رقابتی میان شرکت‌ها و فروشگاه‌ها تبدیل شود. چگونگی ارتباط با مشتری به خصوص در فضای مجازی که ارتباط به صورت چهره به چهره و فیزیکی نیست قواعد خاص خود را دارد. بر خلاف خریدهای حضوری در خریدهای اینترنتی برقراری ارتباط باید از سمت فروشنده و فروشگاه باشد. اگر شما هم صاحب یک فروشگاه اینترنتی هستید یا می‌خواهید در کاسبستان یک فروشگاه باز کنید در این مقاله با ما همراه باشید تا به برخی از اصول ارتباط با مشتری اشاره‌ای داشته باشیم.

 • فروشگاهتان را زیبا کنید صفحه فروشگاه شما اولین چیزی است که مشتری آن را می‌بیند و با آن ارتباط برقرار می‌کند؛ بنابراین یک ویترین زیبا برای فروشگاه خود درست کنید! در واقع تصاویری که برای کالاهای خود انتخاب می‌کنید همان ویترین فروشگاه شما هستند که مهمترین راه ارتباط مشتری با شما به حساب می‌آید. تصاویر اولین نمایی است که مشتری از کالاهای فروشگاه اینترنتی شما می‌بیند و در همان زمان تصور کیفیت و زیبایی اجناس در ذهنش شکل می‌گیرد.

 • از توضیحات غافل نشوید همانطور که از عکس‌های با کیفیت استفاده می‌کنید، توضیحات کاملی از محصولاتتان بنویسید نوشتن تمام جزییات کمک می‌کند تا مشتری به شما بیشتر اطمینان کند.

 • پاسخگو باشید اگر شخصی در فروشگاهتان نظری ثبت کرد یا در بخش نظرات سوالی پرسید، حتما در کوتاه‌ترین زمان و به طور کامل به او پاسخ دهید. حتی اگر لازم هست با او تماس بگیرید و توضیحات بیشتری دهید.

 • تمام راه های ارتباط با خودتان را بنویسید مهمترین مسئله در برقراری ارتباط، مطرح کردن راه‌های آن است. یادتان باشد لازم نیست لیستی طولانی داشته باشید بلکه کافی است تا از ابزاری که همیشه در دسترس است و می‌توانید در کوتاهترین زمان پاسخگو باشید را بگویید.

 • اطلاعاتتان را به روز کنید در مورد زمینه کاری فروشگاه اینترنتی خود، اطلاعات کامل و به روزی داشته باشید. فراموش نکنید که مشتریان شما باهوش‌تر از آن هستند که شما فکر می‌کنید اگر بدانند که اطلاعات به روز یا کاملی ندارید به ارتباط با شما و فروشگاهتان پایان می‌دهند. این اطلاعات حتی می‌تواند در مورد موارد جزیی، نگه داری یا هرچیز دیگری باشد.

 • ساده و واضح صحبت کنید گاهی استفاده از کلمات تخصصی و پیچیده نشان دهنده علم بالای شما نیست، مشتری نیازی به خواندن یا شنیدن آن‌ها ندارد و حتی گاهی کار را بدتر هم می‌کند. با آنها ساده صحبت کنید و از تمام جزییات برای آن‌ها بگویید.

 • مطمئن صحبت کنید صدای شما یکی از مهمترین راه های برقراری ارتباط است. او کالای یا خدمات شما را به چشم ندیده و آن را لمس نکرده پس لازم هست که صدای شما این حس را برای او کامل کند. وقتی شما مطمئن و با انرژی از کالا یا خدماتتان صحبت می‌کنید مشتری شما این اطمینان را از شما می‌گیرد و به شما اعتماد می‌کند.

 • مشتری را رها نکنید پس از اینکه مشتری سفارش خود را ثبت کرد، او را رها نکنید، حتما از رسیدن محصول به دستش اطمینان حاصل کنید. به خصوص زمانی که از پست استفاده می‌کنید. کد رهگیری را برایشان بفرستید و به آنها اطمینان دهید که شما هم پیگیر رسیدن محصول هستید.

 • با مشتری تماس بگیرید حتما 24 ساعت بعد از رسیدن محصول به دست مشتریان با آنها تماس بگیرید، از خرید آنها تشکر کنید و در مورد محصول از آنها سوال کنید. گاهی مشتری با شنیدن صدای شما و احساس اینکه شما از او حمایت می‌کنید به شما اعتماد کرده و تبدیل به یک مشتری وفادار می‌شود. به خاطر داشته باشید که حفظ مشتری به مراتب با اهمیت‌تر از جذب مشتری جدیدتر است.

 • در تماس‌های تلفنی با انرژی صحبت کنید بر خلاف تصور عموم، در یک مکالمه تلفنی تمام احساسات شما از پشت تلفن به مشتری انتقال پیدا می‌کند. زمانی که مشتری با شما تماس می‌گیرد به هر علتی که باشد، فرض کنید که روبروی شماست، با لبخند صحبت کنید این کار کمک می کند تا انرژی مثبتی در صدای شما ایجاد شود و این انرژی به مخاطب منتقل می‌شود. توجه داشته باشید که ایستادن یا صاف نشستن نه تنها به شما اجازه می‌دهد که بهتر تنفس کنید، بلکه در این حالت‌ها صدای شما محکم‌تر و واضح‌تر خواهد بود.

 • خودتان را در ذهن مشتری ماندگار کنید ماندگار شدن در ذهن مشتری از بزرگترین دستاوردهای هر فروشگاهی است اما این کار می‌تواند گاهی خیلی ساده باشد. گاهی استفاده از نام مشتری در ارتباطات، داشتن لحنی دوستانه، احوال پرسی گرم یا حتی ارسال یک پیام برای آن‌ها می‌تواند کاری کند تا در ذهن مشتری ماندگار شوید.

مقالات مرتبط

نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است! اولین کسی باشید که در این مورد، نقد و بررسی ثبت میکند.

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید.