چگونه یک فروشگاه اینترنتی حرفه‌ای داشته باشیم؟

امروزه با استقبال رو به رشد مردم از خرید‌های اینترنتی، داشتن فروشگاه اینترنتی به منظور معرفی و فروش کالا برای هر تولید کننده یا توزیع کننده کالایی ضروری به نظر می‌رسد. با یک جستجوی ساده در اینترنت متوجه خواهید شد که تعداد بسیار زیادی فروشگاه مجازی در سطح اینترنت وجود دارد اما فقط تعداد اندکی از آن‌ها در این عرصه موفق هستند. بنابراین صرفاً داشتن فروشگاه اینترنتی کافی نیست و لازمه داشتن یک فروشگاه مجازی موفق، حرفه‌ای بودن آن است. در این مقاله به چگونگی ایجاد یک فروشگاه اینترنتی حرفه‌ای خواهیم پرداخت.

فروشگاه تخصصی و جامع داشته باشید

یکی از پارامترهای یک فروشگاه اینترنتی حرفه‌ای تنوع محصولات است. اگر شما فروشگاهی دارید که تعداد کمی کالا در آن ثبت شده است مطمئن باشید که خریدار متوجه خواهد شد که شما فروشنده حرفه‌ای نیستید. تصور کنید شما وارد یک فروشگاه می‌شوید و مشاهده می‌کنید که تنها ۲۰ یا ۳۰ کالا برای فروش گذاشته شده است! در این صورت عکس‌العمل شما چگونه خواهد بود؟ احتمالا بدون توجه به کیفیت اجناس و یا قیمت‌ها تصور می‌کنید به یک فروشگاه نیمه تعطیل یا ورشکته وارد شده‌اید. این موضوع در فروشگاه‌های اینترنتی که خریدار با اصل کالا در ارتباط نیست بسیار بیشتر است. بنابراین سعی کنید تعداد متنوعی از کالاها را در فروشگاه مجازی خود ارائه دهید.

بیشتر مشتریان ترجیح می‌دهند از فروشگاهی خرید کنند که در گروه کالایی مورد نظرشان، محصولات متنوعی را ارائه کنند. برای مثال فرض کنید فروشگاه شما در گروه پوشاک فقط ۱۰ کالا ارائه کرده است! در این صورت مشتری به شما به عنوان یک فروشنده حرفه‌ای پوشاک نگاه نخواهد کرد. بنابراین سعی کنید به شکل تخصصی روی تعداد محدودی از گروه‌های کالایی تمرکز کنید و در قالب همان تعداد محدود از گروه‌ها، محصولات متنوعی را ارائه کنید.

اطلاعات کاملی از محصولات ارائه کنید

هر فروشنده حرفه‌ای می‌داند که ۸۰ درصد از فرآیند فروش کالا، در جذب مشتری به داخل فروشگاه است. اما چه چیزی یک خریدار را به داخل فروشگاه شما خواهد آورد؟ مسلما یکی از اصلی‌ترین عوامل تشویق مشتری برای ورود به فروشگاه شما، ویترین آن است. در فروشگاه‌های مجازی نیز دقیقا همین مساله صدق می‌کند. یکی از مهمترین معیارهای انتخاب یک کالا در فروشگاه‌های مجازی، تصویر آن کالا است. خریداران بر اساس آنچه در نگاه اول از تصویر کالا دریافت می‌کنند، تصمیم به خرید می‌گیرند. بنابراین تصاویر واضح و با کیفیتی را از زوایای مختلف کالا تهیه کنید و در مشخصات کالا قرار دهید، اما اگر از تصاویر بی‌کیفیت و یا حتی اغراق شده استفاده کنید، مطمئن باشید فروش خوبی نخواهید داشت.

یک فروشگاه اینترنتی حرفه‌ای باید اطلاعات فنی دقیقی از محصولات خود ارائه کند. داشتن محصولات متنوع برای یک فروشگاه اینترنتی لازم است اما اگر مشتری با انبوهی از کالاهای متنوع روبرو شود که هیچ مشخصات فنی برای آن‌ها درج نشده است، وی را دچار ابهام خواهد کرد. به عنوان مثال فرض کنید شما به فروشگاهی مراجعه کنید که کالاهای متعددی ارائه می‌کند اما به سئوالات شما در مورد مشخصات فنی کالاها پاسخ داده نمی‌شود! با این شرایط باز هم خرید خواهید کرد؟ بنابراین سعی کنید همه مشخصات کالا را وارد کنید. این مشخصات می‌تواند از تاریخ تولید برای خوراکی‌ها تا جنس پارچه برای پوشاک و... باشد.

علاوه بر مشخصات فنی ارائه توضیحات بیشتر یا یک راهنمای خرید، می‌تواند باعث اطمینان خاطر خریدار شود. حتما برای شما هم پیش آمده است که هنگام خرید یک کالا، به خاطر تنوع محصولات موجود در بازار سردرگم شوید. این تنوع تنها ناشی از گوناگونی در شکل یا مدل کالا نیست بلکه تفاوت در مواد اولیه و کیفیت کالا نیز بسیار اهمیت دارد. به طور مثال فرض کنید شما برای خرید یک کمد چوبی به بازار رفته‌اید و در آنجا انواع مختلف کمدها با قیمت‌های متفاوت وجود دارند. در این شرایط تصمیم‌گیری کمی سخت خواهد بود. شما دقیقا نمی‌دانید چه عواملی در کیفیت کالا مؤثر هستند؟ و چه چیزی باعث اختلاف قیمت‌ها می‌شود؟ در این صورت اگرفروشنده‌ای به شما در مورد انوع چوب و مقاومت آن‌ها اطلاعاتی بدهد و یا حتی شما را با مفاهیم تخصصی در حوزه ساخت لوازم چوبی آشنا کند، حتما شما با اطمینان بیشتری از آن خرید خواهید کرد. بنابراین پیشنهاد می‌شود حتما توضیحات یا راهنمای خرید مرتبط با هر کالا را برای آن بنویسید.

کلام آخر

اگر شما هم جزو کسانی هستید که در سایت کاسبستان فروشگاهی برای خود دست و پا کرده‌اید، باید بدانید که تازه در ابتدای راه هستید. برای حرفه‌ای شدن در این مسیر باید مطالعه و تجربه بسیار کرد. بنابراین صبور باشید و به تلاش ادامه دهید. سایت کاسبستان شما را در این مسیر راهنمایی خواهد کرد اما با این حال به یک منبع اکتفا نکنید و از هر منبعی برای یادگیری استفاده کنید.

نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است! اولین کسی باشید که در این مورد، نقد و بررسی ثبت میکند.

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید.