چگونه بدون سرمایه اولیه فروشگاه اینترنتی راه‌اندازی کنیم؟

آمارها نشان می‌دهد استقبال مردم به خرید اینترنتی روز به روز در حال افزایش است. این موضوع باعث شده است، فروشگاه‌های اینترنتی معتبر درآمد بسیار بالایی از این طریق کسب کنند. اما چگونه می‌توان در این عرصه پر رقابت وارد شد در حالی که از سرمایه‌های چند صد میلیونی و حتی میلیادی فروشگاه‌های اینترنتی بزرگ بی بهره‌اید؟ از انبارهای بزرگ کالا خبری نیست؟ و تنوع کالایی بسیار پایینی دارید! در این مقاله در مورد چگونگی راه‌اندازی یک فروشگاه ایترنتی، بدون داشتن سرمایه اولیه گفتگو خواهیم کرد.

راهکار کاسبی سنتی چیست؟

اجازه بدهید یک مثال بزنم، اگر سرمایه شما به اندازه اجاره یک فروشگاه بزرگ در کنار یکی از خیابان‌های اصلی نیست چکار خواهید کرد؟ در ساده‌ترین راه حل، کاسبانی که با این مشکل مواجه می‌شدند تصمیم می‌گرفتند در یک محله پرت و کم رفت و آمد کاسبی خود را شروع کنند. اما راهکار بهتر، استفاده از ایده کاسبی‌های متمرکز با عنوان بازارچه‌ها و پاساژها است. در این ایده اگر شما هزینه لازم برای اجاره یک فروشگاه بزرگ در کنار خیابان اصلی را ندارید، لازم نیست به یک محله خلوت اکتفا کنید. بلکه می‌توانید کاسبی خود را در یک مغازه کوچک پاساژی در همان محله شلوغ راه‌اندازی کنید.

ایده کاسبی‌های متمرکز به حدی موفق است که در مواردی مشتریان ترجیح می‌دهند خرید خود را از مغازه‌های کوچک پاساژها انجام دهند تا از فروشگاه‌های بزرگ. در مغازه‌های کوچک به خاطر کم بودن هزینه‌های جاری مانند اجاره بها، کارکنان، انبارداری و .. جنس‌ها با سود کمتری عرضه می‌شوند و علاوه بر این تعدد مغازه‌های موجود در پاساژ باعث ایجاد فضای رقابتی و کنترل خود به خود قیمت‌ها می‌شود. اگرچه مغازه‌های کوچک پاساژ تعداد کالاهای محدودی را در مقایسه با فروشگاه‌های بزرگ عرضه می‌کنند اما مجموعه کل کاسبی‌های یک پاساژ باعث می‌شود، مشتریان کالای مورد نظر خود را با تنوع بیشتری در پاساژها پیدا کنند.

کاسبان اینترنتی چه کنند؟

در اینترنت نیز با اندکی تفاوت اینچنین است. شما برای راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی قابل قبول نیاز به سرمایه اولیه‌ای برای طراحی و ساخت فروشگاه دارید. حتی بعد از راه‌اندازی فروشگاه، تازه ابتدای راه خواهد بود، پشتیبانی فروشگاه به مراتب سخت‌تر از راه‌اندازی آن است. از همه دشوارتر اینکه باید جذب مشتری کنید. بسیاری از فروشگاه‌های بزرگ ممکن است روزانه تا میلیون‌ها تومان صرف هزینه تبلیغات دیجیتالی کنند. علاوه بر این افزایش مشتریان فروشگاه شما مستلزم ارائه‌ی کالاهای متنوع و داشتن موجودی کالا برای سفارش‌ها است. اما تنوع کالا و داشتن موجودی خود نیاز به یک مدیریت و انبارداری جداگانه دارد!! تمام آنچه گفته شده تنها بخش بسیار کوچکی از مشکلات پیش رو خواهد بود. اما راهکار موفقیت کسب و کارهای خرد چیست؟ آیا آن‌ها هم قادر به رقابت با فروشگاه‌های بزرگ هستند؟ بخصوص آنکه معمولا سرمایه اولیه چندانی هم ندارند

در این شرایط برخی ترجیح می‌دهند قید داشتن فروشگاه اینترنتی را بزنند و بدون سرمایه و از طریق شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام و اینستاگرام کالای خود را عرضه کنند. ظهور شبکه‌های اجتماعی باعث شده است ارتباطات مجازی به سرعت و بدون هزینه شکل گیرد. اما طبیعتا از نگاه مشتری یک فروشگاه حرفه‌ای به حساب نخواهند آمد. اما مشکل بزرگتر این است که آن‌ها نمی‌توانند تمام قابلیت‌های فروشگاه اینترنتی را در قالب آن شبکه اجتماعی داشته باشند. قابلیت‌هایی مثل ارسال نظر و امتیازدهی به کالا، ایجاد سبد خرید، ارائه مشخصات فنی، نقد و بررسی کالا و ...

ایده کاسبی‌های متمرکز در فضای اینترنت با کمی تفاوت در حال شکل‌گیری است. «سایت‌های جامع فروشگاهی» با متمرکز کردن چندین فروشگاه اینترنتی کوچک در قالب سایتی یکپارچه، هزینه فروشندگان را به شدت کاهش می‌دهد. تجمیع سایت‌های فروشگاهی خرد می‌تواند باعث ایجاد یک سایت فروشگاهی با کالاهای متنوع شود و این درحالی است که هزینه‌های انبارداری، ارسال کالا و... برای هر فروشگاه مستقل بوده و بسیار پایین است. همچنین استفاده از یک سامانه فروشگاهی متمرکز مسئولیت پشتیبانی سایت را نیز از دوش فروشندگان برداشته و بر عهده تیم مدیریت سایت می‌گذارد. تبلیغات کوچک کسب و کارهای خرد همگی متمرکز بر یک سایت خواهد شد و این مساله افزایش بازدید کنندگان تمام فروشگاه‌ها را موجب خواهد شد.

خرید از سایت‌های متمرکز برای مشتری نیز دارای محاسنی است. فروشگاه‌های متعدد قیمت‌ها را در فضای رقابتی تعیین می‌کنند و برای یک قلم کالا ممکن است مدل‌های متنوعی را خریداران متفاوت ارائه کنند. همچنین پراکندگی جغرافیایی فروشندگان می‌تواند زمان و هزینه حمل و نقل کالا را تا حد زیادی کاهش دهد. در صورت نیاز خریداران می‌توانند عرضه کنندگان نزدیک به موقعیت جغرافیایی خود را شناسایی کرده و حتی خرید حضوری انجام دهند.

کلام آخر

اگر شما هم یک عرضه کننده کالا هستید و قصد دارید یک فروشگاه اینترنتی بسازید، بهتر است از کاسبی‌های متمرکز استفاده کنید. با این روش، شما بدون صرف هیچ هزینه‌ای تجربه ارزشمندی از فروشگاه داری اینترنتی کسب خواهید کرد. حتی اگر توانایی جذب سرمایه اولیه در شما هست باز هم پیشنهاد می‌کنیم ابتدا کار خود را با یک فروشگاه اینترنتی کوچک در کنار فروشگاه‌های دیگر آغاز کنید تا با مشکلات کار از نزدیک آشنا شوید.

کار کردن با «سایت‌های جامع فروشگاهی» کار چندان پیچیده‌ای نیست. به عنوان مثال در «سایت کاسبستان» تنها با ورود اطلاعات اولیه فروشگاه، یک پنل مدیریت در اختیار خواهید داشت و می‌توانید به سادگی کالاهای خود را برای عرضه روی سایت قرار دهید. یادگیری اصول کاسبی اینترنتی نیازمند صرف زمان زیادی برای مطالعه و کسب تجربه است. به همین دلیل «سایت کاسبستان» نیز مشاوره‌های لازم را برای بهتر شدن فروشگاه اینترنتی شما را در اختیارتان خواهد گذاشت.

مقالات مرتبط

نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است! اولین کسی باشید که در این مورد، نقد و بررسی ثبت میکند.

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید.