چگونه از تلگرام برای افزایش فروش استفاده کنیم

اگر شما اقدامات لازم را برای راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی خود را در سایت کاسبستان انجام داده‌اید و آماده فروش محصولات شده‌اید، حال نوبت به یک برنامه بازاریابی خوب و مؤثر برای فروش محصولاتتان است، زیرا بازاریابی نقش بسیار مهمی در موفقیت شما در فروش بیشتر محصولاتتان دارد. یکی از مؤثرترین روش‌ها که می‌تواند به شما در فروش هر چه بیشتر محصولاتتان کمک بسیار زیادی کند، بازاریابی محصولات از طریق شبکه‌های اجتماعی است. آمارها نشان می‌دهد تلگرام یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی در میان ما ایرانیان است. شما می‌توانید از این ظرفیت استفاده کنید تا فروش محصولات خود را رونق ببخشد و از طریق این شبکه اجتماعی درآمدزایی داشته باشید. اگر بازاریابی در تلگرام با تولید محتوای جذاب انجام شود تأثیر بالایی در جذب ترافیک بر روی فروشگاه شما و فروش محصولاتتان خواهد داشت. در این نوشته می‌خواهیم به برخی از تکنیک‌های کاربردی در ایجاد یک کانال تلگرام اشاره کنیم.

چرا تلگرام

اگر شما پیشنهاد ویژه یا محصول جدیدی داشته باشید ممکن است مشتریانتان جز با مراجعه به سایت شما از آن مطلع نشوند، بنابراین شیوه‌ی اطلاع‌رسانی شما ناقص است و بسیاری از مشتریان از آخرین اخبار مطلع نخواهند شد. داشتن یک کانال تلگرام این نقطه‌ضعف را تا حد زیادی برطرف می‌کند.
از طرفی معمولاً همه ما تنهایی خرید کردن را دوست نداریم و همیشه برای خرید از دوستانمان نظر می‌پرسیم خریدهای اینترنتی هم از این قاعده خارج نیستند. مشتری شما اگر از محصولی خوشش بیاید باید بتواند به‌راحتی آن را با خانواده و دوستانش به اشتراک بگذارد و نظر آن‌ها را بپرسد با این کار نزدیکان او هم ممکن است در کانال شما عضو شوند.

یک کانال اختصاصی ثبت کنید

اولین گام برای گسترش کسب‌وکار شما به فضای تلگرام، ایجاد یک کانال اختصاصی است. در ابتدا یک نام مناسب برای کانال خود انتخاب کنید و سپس توضیحاتی خلاقانه و مفید در رابطه با کانالتان را در چند سطر بنویسید به‌گونه‌ای که افراد به عضویت در کانال شما ترغیب شوند. انتخاب لینک مناسب برای کانال تلگرام هم از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا شما این لینک را در اکثر پست‌های خود درج می‌کنید. بنابراین از یک کلمه مرتبط با نام کانال استفاده کنید و تا حد امکان کوتاه و قابل حفظ کردن باشد.
اگر شما هم یک فروشگاه اینترنتی در سایت کاسبستان داشته باشید، راه‌اندازی یک کانال بسیار ساده خواهد بود. سایت کاسبستان این قابلیت را دارد که با ثبت هر محصول یک پیام تلگرام به مدیر فروشگاه ارسال می‌کند که در آن تصویر، قیمت و مشخصات کالا گنجانده شده و شما می‌توانید مستقیماً آن را در کانال تلگرام فروشگاه خود منتشر کنید.

انتشار روزانه مطالب

مروزه تلگرام بیش از آنچه تصور می‌شد وارد زندگی ما شده و با وجود کانال‌های مختلف با موضوعات متنوع بیشترین زمان ما در طول روز را به خود اختصاص داده است حتی در بسیاری از شرکت‌ها بخشی از کارها از طریق تلگرام انجام می‌شود. بنابراین کانال تلگرام شما می‌تواند بیشتر از آنچه تصور می‌کنید در طول روز بازدید داشته باشد آن را دست‌کم نگیرید. حتماً حداقل روزی 3 و حداکثر روزی 5 پست بگذارید تا در تمام طول روز افراد کانالتان را چک کنند. البته این موضوع را نیز در نظر بگیرید که نباید تنها تبلیغ محصولات خود را منتشر کنید، زیرا کاربران معمولاً از تبلیغ بدشان می‌آید. برای این منظور سعی کنید از تبلیغات غیرمستقیم بیشتر استفاده کنید و حتی مطالب جذاب غیر تبلیغاتی مانند مطالب آموزنده‌ی مربوط به حوزه کاری فروشگاه اینترنتی را منتشر کنید.

برای همه محصولات لینک بزارید

فراموش نکنید که یکی از وظایف کانال تلگرام شما، جذب ترافیک به سمت فروشگاه اینترنتی شما است. برای هر محصولی که در کانالتان می‌گذارید لینک آن را هم بگذارید چرا که مشتریان زیادی هستند که دوست دارند اطلاعات کامل‌تری از محصول داشته باشند و سایر تصاویر آن را ببینند. البته برای این کار باید از لینک‌های کوتاه استفاده کنید.
در صفحه هر محصول در سایت کاسبستان، یک دکمه برای به اشتراک‌گذاری وجود دارد که لینک کوتاه شده برای محصول شما در آن درج شده است. مثلاً مشابه این لینک: http://k3bi.ir/p/129 که به‌طور خودکار مشتری را به صفحه کالایی با نام «تی‌شرت دخترانه طرح زیتون» هدایت می‌کند.
علاوه بر روش گفته شده، سایت‌های دیگری نیز وجود دارند که امکان کوتاه کردن لینک را به شما می‌دهند که بهترین آن‌ها متعلق به گوگل است (با این آدرس https://goo.gl). چرا که امکان آنالیز ساده‌ای را هم برای شما فراهم می‌کند. در کنار لینک‌های کوتاه شده تعداد بازدید و تعداد کلیک روی لینک را به شما نمایش می‌دهد و شما با بررسی نتایج آن می‌توانید رفتار مشتریان خود را آنالیز کنید و بهتر بفروشید.

از هشتک استفاده کنید

هشتک برای جستجوی کلی در تلگرام استفاده می‌شود و به کاربران اجازه می‌دهد راحت‌تر بتوانند محصولات مورد نظرشان را در کانال فروشگاه اینترنتی شما پیدا کنند. برای استفاده از هشتک می‌توانید از علامت # قبل از کلمه کلیدی مورد نظرتان استفاده کنید. برای هر کالا از هشتک‌های ساده و خوانا استفاده کنید تا اعضای کانال شما بتوانند به‌راحتی محصول مورد نظر خود را در کانال بیابند.

متن طولانی ممنوع

یادتان باشد که در دنیای سرعت و تکنولوژی کسی حوصله خواند متن‌های طولانی را ندارد. پس از نوشتن توضیحات زیاد و بیش از محصولتان در کانال خودداری کنید. بسته به اینکه چه کالایی می‌فروشید نام آن، جنس آن و قیمت کافی است تا مشتری برای خرید آن تصمیم بگیرد. سایر اطلاعات با جزییات کامل در کاسبستان وجود دارد و مشتری با لینک کوتاه شده‌ای که زیر محصول وجود دارد با یک کلیک به آن می‌رسد.

ویدیو را جدی بگیرید

نسل جدید تبلیغات ویدیو است، به این خاطر که دغدغه مردم زیاد است و دوست ندارند برای خواند متن زمانی صرف کنند. اما ویدیو بدون اینکه زمانی از مشتری بگیرد پیام شما را به او می‌رساند. لازم نیست که حتماً خودتان ویدیو بسازید کافی است اگر فیلم مرتبطی با محصولات شما وجود دارد در کانالتان قرار دهید و یا مثلاً از محصولتان چند لحظه کوتاه فیلم بگیرید. مشتریان شما با دیدن ویدیویی که از طرف خود شما تهیه شده راحت‌تر به شما اعتماد می‌کنند و در نتیجه فروش شما هم افزایش خواهد یافت.

تشویق به اشتراک گذاری

از مشتریان و دوستانتان بخواهید که شما را به سایرین معرفی کنند یک تصویر زیبا از محصولاتتان پیدا کنید و زیر آن آدرس کانالتان را بنویسید و یک متن خیلی کوتاه با این مضمون که از اعضای کانالتان بخواهید همین الان شما را به دوستانشان معرفی کنند استفاده از فعل امری و زمان حال (مثل همین الآن یا همین حالا) در ناخودآگاه ذهن اثر زیادی می‌گذارد به‌خصوص زمانی که مشتری بعد از خرید از شما احساس خوبی داشته باشد حتماً این کار را انجام می‌دهد.

کانال خود را تبلیغ کنید

شما می‌توانید از تبلیغ در کانال‌هایی که مخاطبان زیادی دارند برای افزایش تعداد اعضای کانال تلگرام خود استفاده کنید؛ این کار معمولاً به دو روش قابل انجام است:

  1. روش تبلیغ متقابل یا تبادل لینک: در این روش شما می‌توانید با کانال تلگرامی دیگری تبادل لینک انجام دهید به این صورت که شما تبلیغ لینک کانال دیگر را در کانال تلگرامتان قرار دهید و طرف مقابل هم لینک کانال شما را برای مدت مشخصی در کانال خود قرار دهد. البته باید این موضوع را هم در نظر داشته باشید که استفاده از این روش به دفعات زیاد، تأثیر منفی بر کیفیت کانال شما خواهد گذاشت. بنابراین سعی کنید این تبادل را حداکثر یک یا دو بار در روز انجام دهید.
  2. روش تبلیغات پولی: در این روش مدیران کانال‌هایی با تعداد اعضای بالا با دریافت مبالغی کار تبلیغ را برای شما انجام می‌دهند.

مقالات مرتبط

نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است! اولین کسی باشید که در این مورد، نقد و بررسی ثبت میکند.

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید.