برند یا نام تجاری چیست؟

امروزه یکی از روش‌های توسعه بازار فروش کالا یا خدمات استفاده از ابزار برند سازی است. برند طبق تعریف اولیه آن عبارت است از یک نام، عبارت، طرح، نماد یا هر ویژگی دیگری است که مشخص‌کننده‌ی خدمات یا فروشنده‌ی محصولی خاص باشد که به وسیله‌ی آن از دیگر محصولات و خدمات مشابه متمایز می‌گردد. اما در فارسی واژه‌ی مارک یا برند معمولا برای اشاره به محصول یا خدمتی به کار می‌رود که ارزش اعتباری و اجتماعی بالایی داشته باشد. بنابراین برندینگ چیزی بسیار فراتر از داشتن یک لوگو است! از آنجا که این مساله در فروشگاه‌های اینترنتی بسیار حائز اهمیت است، لذا دراین مطلب در مورد برند یا ترجمه فارسی آن نما‌نام صحبت خواهیم کرد.

هدف از برند چیست؟

برند یا نام تجاری تصویری از کسب و کار در ذهن بینندگان ایجاد می‌کند. طراحی منحصر به فرد، نشانه، علامت، کلمه، عبارت و یا ترکیبی از این موارد، می‌تواند عناصر سازنده‌ی یک برند یا نام تجاری باشند. با گذشت زمان این تصویر قادر خواهد بود که اعتبار، کیفیت و رضایت را با محصول شما پیوند دهد و بهترین تصویر از شما را در ذهن مصرف کنندگان تجلی بخشد.

از طرفی می‌توان گفت که برند بیانگر محصول، خدمت و یا مفهومی است که نسبت به سایر محصولات و خدمات متمایز، و در بازار شناخته شده است. برند سازی یک روش بازاریابی و برقراری ارتباط است که به صاحبان کسب و کار کمک می‌کند تا خود را نسبت سایر رقبا متمایز کنند و یک محصول را به نام خود در ذهن مشتری ثبت کنند. یک مثال واضح از این موضوع قهوه‌های فوری مارک نسکافه است.

چگونه برای کسب و کار کوچک خود برند ایجاد کنم؟

اگر شما نیز صاحب یک فروشگاه اینترنتی در سایت کاسبستان هستید باید بدانید که با نام و لوگوی خود توسط مشتری شناخته می‌شوید. طبیعتا بهترین روش برای کسب اعتبار و خوشنامی رضایت مشتری است که در قالب نظرات منعکس خواهد شد. اما در حالت کلی توسعه‌ی برند یا نام تجاری عموما از طریق روش‌های زیر صورت می‌گیرد:

 • تبلیغات با پیام سازگار با محتوای برند
 • توصیه‌های دوستان، اعضای خانواده و یا همکاران
 • تعامل با شرکت‌ها و ایجاد نمایندگی
 • نمایش کاربردهای محصول در زندگی روزمره

چند توصیه در مورد برند سازی

 • برای موفقیت بین صدها فروشگاه‌ اینترنتی و جذب هرچه بیشتر بازدیدکنندگان، نیاز به یک وجه تمایز با رقبا دارید. همانطور که در ابتدا گفته شد برند نشان دهنده‌ی منحصر به فرد بودن یک محصول است. پس در اولین گام سعی کنید محصولات خود را بررسی کنید. آنچه که شما را از دیگر تولید کنندگان و فروشندگان متمایز می‌کند را پیدا کنید.
 • در هر حال با مخاطبان خود صادق باشید. به یاد داشته باشید که هدف شما، تعامل دراز مدت با مشتری است. پس با شعار‌‌های عجیب و اغراق در توصیف کیفیت محصولات، تصویر خود را در ذهن مشتری خراب نکنید.
 • پاسخگوی سوالات مشتریان خود باشید. اگر امکان پشتیبانی تلفنی دارید، از افراد خوش برخورد و خوش صدا استفاده کنید. این برخورد‌ها در مشتری و تمایل خرید مجدد وهمچنین پیشنهاد شما به دیگران اثر زیادی خواهد داشت.
 • از برندهای بزرگ و معتبر تقلید نکنید. به جای تقلید از دیگران سعی کنید برای خود یک هویت متمایز بسازید.
 • در راه خود با جسارت و شجاعت به دنبال نوآوری باشید. بر آن چیزی که در تولیداتتان با ارزش است، تکیه کنید. برای مثال، استفاده از الیاف طبیعی برای پوشاک و مواردی از این قبیل...
 • تبلیغات نام تجاری یا برند خود را توسعه دهید. به جای کاهش قیمت ها، با غرور بر کیفیت محصولات خود تکیه داشته باشید و آنها را به دیگران با استراتژی‌های مختلف تبلیغاتی، توصیه کنید.
 • یکی از مولفه‌های کلیدی در برند و نام تجاری، لوگو یا علامت تجاری است و راهکار سنتی پایانی اینکه لوگوی خود را بروی تمامی محصولات نصب کنید.

مقالات مرتبط

نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است! اولین کسی باشید که در این مورد، نقد و بررسی ثبت میکند.

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید.