چه اسباب بازی برای کودکانمان بخریم

همزمان با پیشرفت جوامع در تمام دنیا، طی چند دهه اخیر می‌بینیم کودکانی که متولد می‌شوند از بهره هوشی بالاتری به نسبت دهه‌های قبلی برخوردار هستند. کودکانی که شبیه بچه‌های دهه 50 یا 60 با یک توپ یا عروسک پارچه‌ای به راحتی سرگرم می‌شدند دیگر دیده نمی‌شوند. هر چند که پایین بودن سطح امکانات افراد خلاق‌تر و تلاشگری بار می‌آورد، اما کودکانی که امروزه با آنها رو‌به‌رو هستیم در یک اسباب بازی به دنبال یک کشف تازه هستند و با یک عروسک پارچه‌ای و یا ماشین پلاستیکی راضی نمی‌شوند.

یادگیری و خلاقیت

امروزه سازندگان بازی و اسباب بازی به گونه‌ای عمل می‌کنند که علاوه ‌بر ایجاد تفریح و سرگرمی برای کودکان و نوجوانان آنچه را که به طور تئوری با کتاب و درس در کلاس می‌آموزند از طریق بازی تجربه و بهتر درک کنند. می‌توان گفت سازندگان اسباب بازی دارند با یک تیر دو نشان می‌زنند، اما نکته قابل توجه آن است که مراقب باشیم تا تیرمان به نشان بی‌نشانی نرود؛ چرا که انسان موجودی است که در هر بازه سنی باید آنچه را که مناسب است یاد بگیرد و اینکه کودکانی با کمتر از 10 سال سن در قالب بازی چیزی را بیاموزند که مربوط به سنین بالاتر است، نه تنها مناسب نیست، بلکه عین خطا و ضرر نیز هست. باید تمام ابعاد مثل سرگرم‌کننده بودن اسباب بازی و... بررسی شود تا بچه‌ها در حالی که مشغول بازی با اسباب بازی هستند، اصلا متوجه این نشوند که در حال یادگیری هستند. با بالابردن نقش سرگرمی در بازی‌ها و با طراحی سناریوی مسابقه در بازی می‌توان به شکل نا خود آگاه بچه‌ها ابتدا بازی کنند و بعد یاد بگیرند.

مهارت افزایی

در سیستم آموزشی سنتی بیشتر روی علوم و ریاضیات تاکید می‌شود و آن هم به صورت کاملا جدا از هم است. به همین علت آموزش‌ها به سمت و سویی است که دانش‌آموزان صرفا در مباحث تئوری تقویت می‌شوند و از نظر فنون و مهارت ضعیف هستند. فقر مهارتی در نظام آموزشی بسیار بالاست و بچه‌ها با توجه به آنچه که تئوری می‌آموزند مهارت چندانی بلد نیستند به همین سبب اسباب بازی‌های مهارتی تاثیر زیادی بر افزایش مهارت بچه‌ها دارند. در حال حاضر کشورهایی که دارای سیستم آموزشی نوین هستند از اسباب بازی‌های مطابق با این سیستم آموزشی استفاده می‌کنند. بچه‌ها از این طریق می‌توانند با رشته‌های مرتبط با چنین فعالیت‌هایی آشنا شوند و از همین حالا رشته مورد علاقشان را پیدا می‌کنند و همچنین برای ورود به دانشگاه انگیزه می‌یابند. .

تحرک و فعالیت فیزیکی

مساله دیگر توجه به تحرک و سلامتی کودکان است. بچه‌ها در حال حاضر اغلب در محیط‌های آپارتمانی زندگی می‌کنند که امکان بازی و ورزش برای آنها فراهم نیست و پدر و مادرها هم اجازه اینکه بچه‌ها برای بازی به بیرون بروند را نمی‌دهند. به همین علت اسباب بازی‌هایی که با ‌اشغال کردن یک حجم کم بتوان با آن در خانه بازی کرد بسیار مورد توجه هستند. والدین باید بدانند که بازی تنها محدود به حل معما و بازی‌های فکری نیست و در کنار آن باید به سلامت فرزندان خود نیز اهمیت دهند که اسباب بازی‌های تحرکی عاملی موثر در این امر هستند.

برگرفته از یک گزارش منتشر شده در روزنامه کیهان

نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است! اولین کسی باشید که در این مورد، نقد و بررسی ثبت میکند.

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید.