آیا اینستاگرام و تلگرام جایگزین مناسبی برای فروشگاه‌های اینترنتی هستند؟ (بخش اول)

مدت زیادی نیست که تب فروشگاه‌های اینستاگرامی و کانال‌های تلگرام بالا گرفته و تقریباً هر کسب‌وکاری یک صفحه اختصاصی در این شبکه‌ها راه‌اندازی کرده و مشغول فروش شده است. در مقاله «چگونه از تلگرام برای افزایش فروش استفاده کنیم» راه‌های کسب درآمد بیشتر را توضیح دادیم اما یک سؤال اساسی بی پاسخ ماند، آیا اینستاگرام و تلگرام جایگزین مناسبی برای فروشگاه‌های اینترنتی خواهند بود؟
با بررسی ملزومات و امکانات لازم برای یک فروشگاه اینترنتی در می‌یابیم که پاسخ این سؤال به طور قطع «منفی» است و آن‌ها هرگز جایگزین فروشگاه‌های اینترنتی نخواهند شد. در این مقاله در مورد ناکارآمدی شبکه‌های اجتماعی به عنوان جایگزین فروشگاه‌های اینترنتی صحبت خواهیم کرد.

نماد اعتماد و درگاه پرداخت الکترونیک

نماد اعتماد الکترونیک که از سمت وزارت صنعت و معدن به فروشگاه‌های اینترنتی داده می‌شود در واقع مانند جواز کسب است و هویت صاحب و محل فعالیت کسب و کارهای اینترنتی را احراز می‌نماید. این نماد برای یک فروشگاه اینترنتی حرفه‌ای ضروری است در حالی که چنین امکانی برای فروشگاه‌های اینترنتی که در بستر شبکه‌های اجتماعی ایجاد شده‌اند فراهم نیست و این مساله به صورت مستقیم روی اعتماد مشتری اثر گذار خواهد بود.

تا زمانی که فروشگاه اینترنتی شما نماد اعتماد دریافت نکند درگاه پرداخت نیز نخواهید داشت بنابراین شبکه‌های اجتماعی شما را از داشتن امکان پرداخت آنلاین محروم می‌کنند. در حالی که هیچ تضمینی در صحت سفارشاتی که بدون پرداخت الکترونیکی ثبت شده باشند، وجود ندارد.

اعتبار فروشگاهی

اگر شما قصد خرید کالایی را داشته باشید ترجیح می‌دهید از یک دست‌فروش خرید کنید یا از یک فروشگاه معتبر؟ این موضوع در مورد خریدهای اینترنتی نیز صادق است. معمولاً اگر کسی قصد خرید اینترنتی یک کالا را داشته باشد به یک سایت فروشگاهی راحت‌تر اعتماد می‌کند تا یک شبکه اجتماعی. کاربران می‌دانند که یک فروشنده حرفه‌ای هرگز به یک شبکه اجتماعی برای فروش خود اکتفا نخواهد کرد، بلکه شبکه‌های اجتماعی تنها ابزارهایی هستند برای معرفی برخی از کالاها و خدمات فروشگاه.

جستجوی حرفه‌ای

هرچند در برخی از شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام امکان جستجو در مطالب وجود دارد اما این جستجو تنها محدود به یک کلمه ساده خواهد بود. برای مثال فرض کنید که مشتری شما به دنبال کالایی با نام مشخص است علاوه بر این می‌خواهد دامنه قیمت آن را نیز مشخص کند. طبیعتاً چنین امکانی در شبکه‌های اجتماعی فراهم نیست. در صورتی که در فروشگاه‌های اینترنتی علاوه بر امکان اعمال محدودیت در دامنه قیمت، می‌توانید سایر شخصات کالا را نیز تعیین کنید.

دسترسی محدود به کالاها

از آنجا که مطالب انتشار یافته در شبکه‌ای اجتماعی در یک ترتیب زمانی قرار می‌گیرند، بنابراین معمولاً دارای یک تاریخ انقضا بوده و بعد از مدتی کمتر مورد بازدید قرار می‌گیرند. اما این محدودیت برای کالاهای شما مناسب نیست. ممکن است شما کالایی را مدت‌ها عرضه کنید و برای اینکه در معرض نمایش مشتری قرار دهید راهی جز انتشار دوباره آن در شبکه اجتماعی نیست. حالا فرض کنید تعداد این کالاها زیاد هم باشد. در این صورت چه راه‌حلی دارید؟ در فروشگاه‌های اینترنتی شما برای هر کالا یک صفحه اختصاصی خواهید داشت و کاربر هر زمان که تمایل داشته باشد با یک جستجوی ساده به آن دسترسی خواهد داشت.

توضیحات کامل

یکی از ملزومات مطالب ارسالی در شبکه‌های اجتماعی این است که محدود به یک تصویر و متن کوتاه باشد. اکثر کاربران شبکه‌های اجتماعی تمایلی به خواندن مطالب طولانی ندارند و از این رو ارسال مطالب طولانی مجاز نیست. اما این محدودیت در فروشگاه‌های اینترنتی مشکل‌ساز است. برخی از کاربران تمایل دارند شما توضیحات بیشتری را در مورد کالا ارائه کنید تا قبل از خرید از جزئیات کامل آن آگاه شوند. گاها لازم است شما با نقد و بررسی ویژگی‌های یک کالا و حتی مقایسه آن نسبت به کالاهای مشابه، مشتری را در فرآیند خرید یاری کنید.

در سایت فروشگاه اینترنتی شما می‌توانید به طور کامل در مورد محصول و ویژگی‌های خاص آن توضیح دهید و هر کاربر بسته به نیاز خود ممکن است مطالب آن را مطالعه کند اما در شبکه‌های اجتماعی ارسال مطالب طولانی و متعدد تنها باعث کاهش دنبال کنندگان شبکه شما خواهد شد. بنابراین بهترین راه حل این است که شما تنها به یک متن و تصویر کوتاه اکتفا کنید و با قرار دادن پیوند صفحه اختصاصی کالا، مشتریان بالقوه را با توضیحات بیشتر قانع کنید.

عکس‌های بیشتر

فرض کنید شما قصد دارید کالایی را در شبکه اجتماعی خود قرار دهید که دارای رنگ‌بندی متنوعی است و از طرفی برای جزئیات بیشتر باید تصاویر دیگری از آن به مشتری ارائه شود. مشکل اینجاست که انتشار تصاویر متعدد از یک کالا باعث نارضایتی دنبال کنندگان شبکه اجتماعی شما خواهد شد. این مشکل در فروشگاه‌های اینترنتی وجود ندارد زیرا هر کالا با یک تصویر اصلی نمایش داده می‌شود و کاربرانی که قصد خرید یا بررسی آن را داشته باشند، با مراجعه به صفحه اختصاصی آن کالا، تصاویر دیگر آن را مشاهده خواهند کرد.

مقالات مرتبط

نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است! اولین کسی باشید که در این مورد، نقد و بررسی ثبت میکند.

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید.